Co večeříme

Tuhle rubriku bych chtěla věnovat krmení psa. Každý chovatel či majitel má většinou odlišný způsob krmení. Každý pes je originál a každému sedne něco jiného. Proto netvrdím, že můj způsob krmení je ten nejlepší na světě. A protože jsem strávila několik desítek hodin studováním různých materiálů, pročítáním diskuzí a vedla rozhovory s lidmi, které považuji za odborníky, rozhodla jsem se o mé poznatky podělit.

Způsob výživy psa tedy rozdělím na dvě možnosti

1. Granulovaná strava

2. Krmení syrovou stravou

Mnoho lidí tvrdí, že tyhle dva způsoby výživy nejdou kombinovat. Rozumím tomu v případě, že se v jedné krmné dávce tzn. například při ranním krmení smíchají granule s masem. Jak granule, tak i maso se tráví různou dobu. Ale při krmení ráno např. granulemi a večer masem se tomu nebráním a tak i krmím. Moji psi jsou zvyklí jak na stravu syrovou, tak na granulovanou. A prospívají. V jídelníčku se u nás nacházejí různé druhy masa: kuřecí, kachní, hovězí, rybí, v menší míře vepřové, ale také srnčí a dančí. Jediné co nedávám je divočák, protože trpím tak trošku fobií z Aujezského choroby (asi to není až taková hrůza, jak se o tom teď mluví, ale jistota je jistota). Maso bereme většinou od řezníka (výseky apod. ), z jatek a někdy uděláme večerní zátah do supermarketů a nakoupíme maso, kterému se blíží konec spotřební doby. Některé supermarkety dávají dokonce velké kosti zdarma nebo za symbolickou cenu ;).Co se týká zvěřiny o tu nouzi nemáme (přítel je myslivec ;)). Základní informace o krmení syrovou stravou naleznete zde: www.manwe.eu/index.php/uvod, další informace jsem uvedla v seznamu knih zabývající se výživou psa + je potřeba selský rozum (který občas ztrácím, ale má milovaná maminka mě vždy realisticky přidrží u země :)).

Co se týče krmení granulovanou stravou: zarytí barfaři mluví o granulované stravě jako o jedu, kterým psy pomalu ale jistě zabíjíme. Přikláním se ke zlaté střední cestě. Ani extrémní granulář a ani extrémní barfař. Co je ale důležité při krmení granulovanou stravou je složení granulí. Nebudu zde popisovat detajlní rozbor každé značky. Jednak nejsem výživář ani veterinář a jednak nechci žádnou značku hanit a dělat špatnou reklamu (teda až na krmiva prodáváná v Kauflandu apod.) Já osobně se řídím množstvím masa zastoupeného v granulích (čím více, tím lépe) a množstvím obilnin (čím méně, tím lépe). Avšak opravdu kvalitní krmiva jsou někdy v cenových relacích, ke kterým se při studiu opravdu nedostanu. Takže se snažím krmit kvalitou za odpovídající cenu.

Mezi úplnou špičku řadím značky: Essential, Taste of wild, Artemis, First mate, Orijen, Brit Carnilove, Canine caviar, Acana - bezobilná řada, Purizon, Simpsons, Applaws, Nutram Grain free, Dog Lovers Gold Passion, N&D, Ziwi peak, Annamaet, Barking Heads, ...- cenově nejlépe z nich vychází tuším Essential a TOTW

Mezi krmiva, které řadím ke kvalitním za odpovídající cenu jsou : Nutra gold, Brit care, ND, Arden grange - premium bez kukuřice,

Tohle jsou značky, které já osobně preferuji a s dobrým svědomím můžu doporučit. Zbytek buď neznám nebo bych je nedoporučila. Avšak znova opakuji,že tohle jsou mé osobní poznatky a nikomu jeho názor neberu.

Své psy krmím značkou NUTRAGOLD HOLISTIC  a jsem nadmíru spokojená. :)

 

 BARCAIFINE